image

پرسش و پاسخ

بخش سوالات متداول از کارشناسان لوله بتن پلیمر

سوالات
سوال

بتن پلیمر چیست؟

پاسخ

بتن پلیمر توده سخت و فشرده ای است که ماحصل شکل گیری بتن به کمک نوعی رزین بوده و با ترکیب و فرمولاسیون دقیق، تحت کنترل کامپیوتری تولید می شود. لازم به ذکر است در فرآوری بتن پلیمر و ایجاد چسبندگی و تراکم، تنها عامل پیوند و انسجام این محصول، همان رزیــن است که در ترکیب با سنگدانه، ماسه و فيلر معدنی، به وجود آورنده مقاومت چشمگیر و یکپارچگی بی نظیر محصولات بتن پليمري می باشد. به دلیل خواص منحصر به فرد فیزیکی بتن پلیمری کاربرد رو به گسترشی را براي نگهداري و جابجائي سيالات آب و فاضلاب و جمع آوري آبهاي سطحي را به خود اختصاص داده است.

سوال

لوله های بتن پلیمری از چه زمانی در سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار گرفتند؟

پاسخ

استفاده از لوله هاي بتن پليمري براي سيستم جمع آوري فاضلاب شهري از سال1961 در اروپا و آمريكاي شمالي آغاز شده و تاكنون پس از گذشت حدود نيم قرن، هيچ گونه نقطه ضعفي در باره آن گزارش نشده است. در خاورميانه نيز سابقه استفاده از اين گونه لوله ها براي سيستم هاي فاضلاب شهري به اوايل دهه 90 در كشورهاي عربي حوزه خليج فارس باز مي گردد.

سوال

تفاوت بتن پلیمر با بتن چیست؟

پاسخ

محصولات بتن پلیمری به لحاظ ساختار شیمیایی بسیار شبیه محصولات بتنی (سیمان پرتلندی) هستند، با این تفاوت که در بتن پلیمری نوع چسباننده دیگر سیمان پرتلندی نبوده و به پلیمر ها تغییر می یابد. اگرچه سنگدانه ها و در صورت لزوم فیلرهای این دو نوع بتن ممکن است یکسان باشند اما نوع چسباننده باعث تفاوت های بنیادین در روش عمل آوری، زمان عمل آوری، خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و دوام دو نوع ماده می شود. این تفاوت خصوصیات مواد بطور کامل در دو نوع محصول نیز مشهود است.

سوال

وزن مخصوص بتن پلیمر چقدر است؟

پاسخ

2200 کیلوگرم بر متر مکعب

سوال

تولید لوله های بتن پلیمری بر اساس چه استانداردی صورت میگیرد؟

پاسخ

لوله های بتن پلیمری با رعایت تمامی مشخصات فنی و کیفی استانداردهای آلمانی تولید میشود. همچنین الزامات مربوط به استاندارد ملی موجود را نیز جوابگو می باشد.

سوال

آیا امکان تولید لوله های بتن پلیمری برای مصرف سیستم آب آشامیدنی است؟

پاسخ

لوله های بتن پلیمری بر اساس نوع پلیمر استفاده شده در آنها امکان بهره برداری در سیستم آب شرب را هم دارا می باشند.

سوال

حداکثر زمان مورد نیاز برای ساخت و به کارگیری لوله های بتن پلیمری چه مدت می باشد؟

پاسخ

با توجه به عدم حضور آب در فرآیند پخت لوله های بتن پلیمری به طور میانگین بعد از 24 ساعت از ساخت این لوله ها، امکان اجرا و استفاده از آنها مهیا می باشد.

طرح سوال